wtorek, 21 kwietnia 2015

Avon, Shimmering Body Lotion, Jasmine with Vitamin E :)

Witajcie :)

Niespodzianka! Dziś będzie recenzja nie lakieru do paznokci, a kosmetyku. Recenzje takie pojawiały się u mnie na początku pisania bloga, potem ich zaprzestałam, ale chciałabym, by na nowo zaczęły się pojawiać. Mam nadzieję, że jakoś mi to pójdzie :D i że poczytacie również i o innych kosmetykach, niż lakiery :)
marka: Avon
nazwa: Shimmering Body Lotion for all skin types (dla wszystkich rodzajów skóry), Jasmine with Vitamin E (jaśmin z witaminą E).
cena: ok. 8 zł plus koszt wysyłki (Allegro), poj. 400 ml
moja punktacja: 6/10 pkt
czy kupię ponownie?: nie


Miałam ci ja kiedyś katalog Avonu, a w nim stronki typu "potrzyj, by poznać zapach": potarłam i zapach mnie oczarował. W rzeczywistości okazał się nieco inny, niż ten katalogowy, ale co tam! Też przyjemny, takie jaśminowe mydełko. Balsam zawiera delikatny shimmer, który połyskuje sobie wdzięcznie, choć czy ktoś lubi shimmer w balsamach, czy nie, to już sprawa indywidualna. Dla mnie nie jest on konieczny, ale od czasu do czasu (rzadko!) zdarza mi się używać połyskujących. 

Konsystencja jest akurat, raczej gęstsza, nie rzadka, rozsmarowuje się dobrze i dobrze wchłania (pozostawia minimalną lepkość na mojej skórze). Co do nawilżenia, nie mam wrażenia, by dobrze nawilżał moją suchą skórę... I niestety zawiera jeden z parabenów, które ostatnio raczej nie są specjalnie pożądane w kosmetykach. Zużyłam już ponad połowę butelki i wykończę ją jak nic ;D, ale nie kupię ponownie, przede wszystkim ze względu na nawilżanie. Opakowanie śliczne, zapach również, duża pojemność - to na plus. Jeśli nie macie suchej skóry, może będziecie zadowolone?

---

Hello :)

Surprise! Today there won't be a review of a nail polish but a body balm! I was writing such reviews when I started runniny my blog, then stopped it, and I've come back to it because of many important for me reasons. I hope I'll manage to write a review of this body balm and you'll read it :)brand: Avon
name: Shimmering Body Lotion for all skin types, Jasmine with Vitamin E.
price: about 2 euros plus shipping cost, the bottle contains 400 ml
my rating: 6/10 pkt
will I buy it again or not?: not

I had an Avon catalogue that included pages of the type rub to know the scent. I rubbed and the scent charmed me, so I bought this body balm. In reality it appeared quite different than this from the catalogue but a pleasant one. I love this smell, something like a soapy jasmine. This balm contains shimmer that shines here and there ;) and in fact it's a matter of taste if you like such additions or not. I don't think it's necessary but use them from time to time (not often). 

Its consistency is good, neither thin nor thick and rubs well (it leaves very slight stickiness on my skin). My skin is dry and honestly I don't have an impression it's well moistened. It also contains one of parabens that aren't particularly welcome by many people... I've already used more than a half of the bottle and I'm going to finish the bottle but I won't buy it again because of the weak moisture. I do like the scent and the look of the bottle a lot! If you don't have dry skin, maybe you'll be satisfied?


shimmer:
24 komentarze:

 1. Dobrze, czy źle, nie wiem, ale nie używam balsamów. Brak mi cierpliwości do wcierania tego w siebie. Zamiast balsamować zwłoki, biorę czasem kąpiel z dodatkiem oleju - czy to jakieś gotowe mieszanki typu Alterra, czy kuchenny z pestek winogron i kapeczka eterycznego do zapachu... Po wymoczeniu w takiej miksturze skóra nawilżona, natłuszczona i zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, jakie zwłoki? :D
   Kiedyś brałam takie kąpiele, np. w Fenjalu, ale teraz za mało! Sucham jak wiór ;)

   Usuń
 2. Nice review! It's been ages since I order something from Avon! I do have dry skin so this one would not be for me :(
  I like lotions with a bit of shimmer specially in the summer during holidays! I had a aftersun moisturizer by Biotherm that smelled like grapefruit and had shimmer I loved it!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. So we're in a dry skin club ;) Shimmers can look good during summer, yeah. When skin is naked ;)

   Usuń
 3. jakoś nie pałam miłością do mazideł z avonu..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłością to ja raczej też nie... Miałam kiedyś 2 balsamy Avonu, które bardzo lubiłam: o zapachu arbuza i kwiatów wiśni, nawilżały lepiej niż ten jaśminowy.

   Usuń
  2. mi zawsze się wydawały przepełnione silikonami i parafiną... ich perfumy to co innego lubię je, ale kremy i balsamy - nie;p

   Usuń
  3. A to widzisz, dopiero zaczynam bardziej przyglądać się składnikom ;)

   Usuń
 4. If the Jasmin scent is natural, it's one of my favorites - but I already have a wonderful one from Korres..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. It's more soapy than jasmin for me, but a pleasant one, quite strong.

   Usuń
 5. lubie recenzje kosmetykow, a Twoja jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to się cieszę - i że lubisz, i że ciekawa :) Dowiem się dzięki takim recenzjom więcej o preferencjach czytelniczek :)

   Usuń
 6. I love the fact that it contains shimmer! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Shimmer in a nail polish and shimmer in a body balm? ;)

   Usuń
 7. Oh, I definitely have dry skin but I would love the smell though :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. In fact the smell can be kind of addictive ;) It's slightly sour, flowery and very soapy.

   Usuń
 8. I'm also using Avon shimmering body lotion now (but it was from winter Naturals edition) and I like it :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I don't have this one - but the shimmer in this one I use now is subtle and that's good :)

   Usuń
 9. I do like the Avon body lotions too. They do such nice ones :-) I've not seen this one though. I will need to look out for it :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Did you have the watermelon body lotion? I liked it so much that I used about 5 bottles of it :D and also cherry flower body lotion, about 4 bottles :D

   Usuń
  2. I've not seen the watermelon one either. We've got one called "Cherry Blossom" which is amazing. Probably my favourite Avon lotion. They stopped it then brought it back. I've gone through a good few bottles of it. They also do a lovely one called "Black Cherry", the smell reminds of my cherry yoghurt I used to have as a kid! :-)

   You'll laugh, I actually had to ban myself from buying any more body lotions recently. I've got loads. I tend to pick them up cheap so I've managed to get over 25. Lots of Avon and The Body Shop. I get The Body Shop ones when they are heavily reduced! Like a few pounds ;-)

   Usuń
  3. I don't have anything from the Body Shop and I suppose they can be good!
   Oh yeah, the Cherry Blossom, great smell, like flowers on trees during spring. I had no idea you buy many body lotions so that's good I came back to writing such reviews :D I use body lotions everyday and actually it's the most liked cosmetic by me - except polishes :D

   Usuń
 10. This looks lovely! It sounds nice for a light summer lotion :)
  Amy xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I remember you used some Avons ;) The look of the bottle is great :)

   Usuń