poniedziałek, 8 maja 2017

Robert Biedroń, Pod prąd.

Często podkradam mężowi wypożyczone przez niego książki. Zwykle, kiedy idę do biblioteki, staję zdezorientowana i nie wiem, co wybrać. Często wychodzę z niczym, gdyż większość czytadeł wydaje mi się albo grafomańska, albo tematyka mi nie pasuje, albo styl autora... A mąż ma dobrą rękę do nowszych książek :)

I often 'steal' library borrowed books my husband reads. I mean, when I go to the library, I usually don't know what to choose. I often go out with nothing, because many books seem graphomaniac or themes don't suit me, or even the style of writers... My husband has a talent in finding out good books so it happens to me to read them too :)

Kim jest Robert Biedroń? Wielu z Was zapewne go kojarzy. Obecnie jest prezydentem Słupska, a wcześniej był posłem na Sejm z Ruchu Palikota. Biedroń jest bardzo lubianym i docenianym prezydentem miasta, a także, co ważne, gejem. Ma wieloletniego partnera, Krzyśka. Trzeba mieć odwagę, by zdobyć się w Polsce na szczere wyznanie takiego faktu, ponieważ wielu Polaków nie toleruje gejów i lesbijek. 

Książka jest napisana w formie wywiadu: pytania i odpowiedzi.


Who's Robert Biedroń? He's the mayor of Słupsk, a city in Poland. Previously he was a deputy in Polish Parliament. He's mostly liked and appreciated mayor and, what's important, he's gay. He is in long time relationship with his partner, Chris. LGBT people in Poland who decide for their coming out have really lots of courage, because many Poles don't tolerate gays or lesbians. 

This book is written in a form of an interview: questions and answers.


W książce Biedroń przedstawia siebie w różnych perspektywach: rodzinnej, związkowej, zawodowej, partnerskiej. Zaskakujące jest jego dzieciństwo. Facet nie miał lekko, łatwo i przyjemnie. Być może właśnie wskutek takich okoliczności wydaje się być wrażliwy na potrzeby mieszkańców i nie unika kontaktu z tymi najbardziej ubogimi, mającymi spore codzienne problemy.

In this book Biedroń is shown in a few perspectives: family, unions, work and partnership. His childhood is surprising. This guy really didn't have an easy and pleasant one. Perhaps thanks to such experiences he seems to be caring of Słupsk inhabitants and doesn't escape from contacts with the poorest ones who have many everyday problems.
Robert mówi o przemocy domowej, o tym, jak częste jest ciche przyzwolenie społeczeństwa na takie czyny. Podkreśla nierówność w sprawach płci i muszę mu przyznać, że ma sporo racji. 

Robert speaks about home violence and how society calmly agrees with it when there's no reaction to it. He stresses the importance of inequalities in treating women and men and I have to admit he's right a lot.
Uważa, że Kościół w Polsce jest coraz bardziej związany z politykami, a rozdział Kościoła od państwa jest niezbędny.

He claims that the Church in Poland is more and more connected to politics, and separation of the Church and country is what's needed.
Biedroń opowiada o swojej działalności w Kampanii Przeciwko Homofobii (był jej założycielem i liderem przez osiem lat). Opowiada o tym, jak mogą być traktowani ludzie ze środowisk LGBT i powiem Wam, że masakra - przemoc i nienawiść... Mówi też o swoich partnerach (przede wszystkim o obecnym, którego kocha) i o tym, jak bardzo chciałby zalegalizować z nim związek w Polsce, co jest aktualnie niemożliwe. Chciałby wywalczyć takie prawo w kraju, w którym żyje.

Biedroń tells about his activities in the Campaign Against Homophobia (he was its builder and leader for eight years). He also tells how LGBT people can be treated and I can tell you it's a disaster - violence and hate... There are stories about his partners, but mainly about Chris he loves and how much Robert wants to legalize their relationship in Poland, what's impossible now. He'd like to win the right to do so in the country he lives in.
Książkę czyta się świetnie. Elementy komiczne przeplatają się z tragicznymi. Robert opisuje swoją pracę jako poseł na Sejm, atmosferę, jaka tam panowała. Opisuje, jak traktowani byli posłowie tacy, jak on. Ogólnie mam wrażenie, że facet w większości ma dobrze poukładane w głowie, naprawdę o niebo lepiej niż niejeden pan szczycący się tym, że jest hetero :D Polecam Wam przeczytać Pod prąd, jest to bardzo ciekawa lektura. W skali 1-10 dałabym książce mocne 8 pkt.

The book is nice to read. Funny moments are mixed with tragic ones. Robert describes his work as a member of Polish Parliament and the atmosphere there. He shows us how deputies such as him were treaten. All in all I have an impression that this man has mostly wise thoughts in his head and he's really much wiser than many men boasting about them being heterosexual :D 

This book is a very interesting read. I give it firm 8 points out of 10 possible ones.

32 komentarze:

 1. Bardzo lubię i szanuję tego człowieka, dlatego też wypożyczę sobie tą książkę jeżeli kiedyś się na nią natknę w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam kilka wywiadów z Biedroniem i czasem gdzieś mignie mi jego strona na FB. Sympatyczny facet, wydaje się w dużym stopniu szczery :)

   Usuń
  2. Też odnoszę takie wrażenie ;) I dziękuję za odwiedziny u mnie, a co do obserwowanych to musiałam trochę poprzestawiać w ustawieniach i teraz nie powinno być problemu - w lewym górnym rogu są takie trzy poziome kreseczki i trzeba na nie kliknąć, a tam rozwija się menu, w którym obserwatorzy już powinni być widoczni ;).
   Pozdrawiam
   Natalia

   Usuń
  3. Nie ma za co :) Zaraz zerknę :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię Biedronia :-) Jest po prostu w porządku; -) Książkę na pewno przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wydaje mi się w porządku. Jest ateistą, a szacunku do bliźniego, z tego co widziałam w mediach, mógłby nauczyć się od niego niejeden katolik.

   Usuń
 3. Generalnie ja nie wiem co się w polityce dzieje, bo jakoś mało mnie to obchodzi, Pana kojarzę słabo, ale zaciekawiłaś mnie tą książką i chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudna do dorwania w bibliotece, bo to nowość z 2016 r.

   Usuń
  2. Ja raczej kupuję książki, mało chodzę do biblioteki ;) Będę szukała promocji :)

   Usuń
  3. Szukajcie, a pewnie znajdziecie ;) :)

   Usuń
 4. It is an interesting review dear Aneta, and it interesting to know something more about your country and the mentality. The language seems really incomprehensible! Smuack

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. There are different views: some people tolerate LGBT people, some don't. I guess I know two gay men but they have never admitted they're gay. It's the fear of being humiliated, I guess.

   Usuń
  2. It depends also on the mentality, in general. I think that in Spain is tolerated a lot but there is also the negative side, in the sense that this phenomen translates in a sort of trend just to be different at all costs so...the road to be really free is very far away!

   Usuń
  3. Yeah, I guess you're right.

   Usuń
 5. Podoba mi się jego prezydentura w Słupsku, szkoda, że takich ludzi w polityce można policzyć na palcach jednej ręki... Znajomy mojej mamy miał z nim styczność w pracy i bardzo pozytywnie wypowiadał się o Biedroniu - facet był zawsze grzeczny w stosunku do każdego i jak mógł to chętnie pomagał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Słupsku mają wesoło - i dobrze :) Dokładnie, chciałoby się więcej takich ludzi w polityce. Wydaje mi się, że temu facetowi, ze względu na to, co przeżył, naprawdę zależy na pomocy słabszym.

   Usuń
 6. Bardzo interesujący i sympatyczny człowiek. Nie znam go, a lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przemoc domowa to straszna sprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A najgorsze, że ciężko wyrwać się z tego zaklętego kręgu.

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Fajne jest to, że nie tylko mówi, ale i robi :)

   Usuń
 9. Interesting post! Thanks for sharing! 😘😘😘

  OdpowiedzUsuń
 10. Thanks a lot :D

  sounds amazing dear :D

  NEW YOUTUBE POST | STOCK OFF MY DEAR :O
  InstagramFacebook Official PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny post, książka zapowiada się bardzo interesująco zwłaszcza, że pan Biedroń jest nietuzinkową osobą :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nietuzinkowy, fakt, ale w ujmujący sposób :)

   Usuń
 12. Really interesting post! Thanks a lot for sharing)

  OdpowiedzUsuń
 13. It sounds like an interesting book! So great that you're husband is good at picking books that you like to!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He can select really interesting reads. He prefers real stories.

   Usuń
 14. Hmmm może faktycznie warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 15. I don't know him, but he sounds like a very interesting guy and very passionate about his beliefs.

  Maybe one day he will be able to, him and his partner. That's what I love about Scotland so much, we are so forward with things like this! And other things too :-D

  OdpowiedzUsuń